صفحه نخست

پیام حبل المتین در یادواره 600 شهید ـ مهمانشهرسمنان

امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 

دوشنبه شب (30بهمن) همزمان با شهادت حضرت زهرا(س)، مراسم باشکوه 600 شهید مدافع میهن و مدافع حرم با حضور مردم ولایت مدار در مهمانشهر سمنان برگزار گردید.

متن پیام مجمع علمی فرهنگی حبل المتین که توسط حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای غلامرضا نظری( معاون فرهنگی مجمع) قرائت گردید از قرار ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبديلًا

سلام و درود بی پایان بر تمامی انبیاء، و اولیای الهی، از آدم تا رسول خاتم (ص)، ارواح طیبه شهدای صدر اسلام، حماسه سازان کربلا، انقلاب و بیداری اسلامی، امام شهداء، گلگون کفنان افغانستان، بالاخص لاله های پرپرشده ی سوزمه قلعه، و سرپل و پرستوهای خونین بال مهاجر و مدافعان حریم ولایت.

 

 

خدا را شاکریم که در سالروز شهادت بانوی دوعالم این توفیق حاصل گردید؛ تا در راستای ترویج شعائر الهی و پیروی از قرآن و سنت رسول مکرم اسلام(ص) و اجر نهادن به ایثارگران راه سرخ شهادت در این مکان مقدس گردهم بیاییم و با فروزان نگهداشتن فرهنگ ايثار و شهادت؛ از غفلت و دنیازدگی بیزاری بجوییم.

وجود مبارک بانوی دوعالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها تماما نور و بهترین و کاملترین الگو و ره توشه ی مطمئن مسیریابی حقیقت و رسیدن به آرمان های مقدس است؛ زیرا آن حضرت مانند رسول خدا(ص) پدری دارد که آئینش به جهان جاهلیت نورانیت بخشید و مادری دارد به نام خدیجه کبری علیها السلام که به پایه های اسلام استحکام بخشید و همسری داشت چون امیرمؤمنان علی علیه السلام که مفسر قرآن و فاتح خیبر است و فرزندانی دارد نظیر حسنین و زینب علیها السلام؛ که صلح، قیام و پیام رسانی شان وسلیه ی هست برای حفاظت و حراست از اسلام ناب.

این محفل حکایتگر جان فشانی رهروان راه وحدت و ولایت است. مردم مسلمان سوزمه قلعه و سرپل در سال‏های جهاد دوران طاقت فرسا را در راه دفاع از اسلام، حفظ استقلال میهن، بیداری اسلامی و دفاع از حریم ولایت، سينه‌ سپركردند و با تقديم بیش از600شهيد سرافراز، و صد ها مجروح، اسير و مفقودالاثر، وظيفه‌ي ديني و وطن‌دوستي خويش را به انجام رساندند.

انسانهای راست قامتی که هـمچون ستارگانی پرفروغ پـرتـوافـشـانـی نـمـودند. شهادت را هجرت‌صادقانه، باقيات‌صالحات و معامله با خالق يكتا، می شمردند. و خداباوری، اخلاص، ساده زیستی، محبت، صداقت، وفاداري و صبوري از برجسته ترین خصوصیات آنان بود.

این 600 لاله ی گلگون کفن، سخن برای گفتن فراوان دارد. آیا می شود از شهدای دلیر و گمنام سوزمه قلعه و سرپل یاد کرد اما از آن روحانی وارسته کلام به میان نیاورد؛ که در زمین هموار، شمشیر بدست گرفته؛ در برابر صفیر گلوله های اهریمن سینه سپر نمود و خصم را به فرار واداشت. نمی شود از آن فرمانده دلیر مجاهد مهاجر یاد نکرد که مانند شیرغران به صف دشمن زد و در نبرد تن به تن، لشکر خصم را به خود مشغول کرد و سایر همرزمانش را نجات داد. مگر می شود از مادر صبوری سخن نگفت که در پیش چشم مردم به جای گریه و زاری بر پیکر جوان رعنایش نقل پاشید. مگر حماسه و امداد غیبی 22بهمن 63 در سوزمه قلعه را می توان از یاد برد که طلبه ی جوان شهید آن روز، در حالی با زبان روزه روح بلندش به ملکوت اعلی پیوست که قبل از شهادت، روزه بودن آن روز را سفارش مولایش برشمرد.

از یاد بردنی نیست لحظه ی که آن مادر مظلومه در چهار باغ سرپل، با چه حال و روزی بر پیکر سه فرزند نوجوان و کودک شهیدش حاضر شد. باید از آن پدر با غیرت میاندره ی یاد کرد که با به شهادت رسیدن چهار فرزندش اما همچنان راست قامت در صحنه ی جهاد ثابت قدم ماند. قابل فراموشی نیست آن شهیدی که بر اثر انفجار، تکه های بدنش در هوا معلق بود با گفتن صلوات به جاودانگی رسید.

غیرت دینی اجازه نمی دهد که ایثارگری آن مادری را از یاد برد که بیش از 40 شبانه روز قطرات آب و دارو را به دهن فرزند مجروحش چشاند تا آن فرمانده دلاور بهبود یافت و در یکی از نبرد های بعد به شهادت رسید. از سرگذشت آن شیر مردی یاد کرد در حالی که استخوان پای مجروحش را بدون بی هوشی با اره چوب بُری قطع می کرد بجای نالیدن از درد، فقط جویای وضعیت سنگر و همرزمانش بود. و صدها بلکه هزاران حکایت دیگر که فرصت بیان نیست.

تردیدی نیست که خلق این همه ایثارگری و حفظ فرهنگ ایثار و شهادت به عنوان فرهنگ غالب جامعه؛ از یُمن و برکت پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) و استمرار این نظام مقدس با هدایت و رهبری مقام معظم رهبری؛ بوده و هست؛ زیرا اندیشه های مبارزاتی امام خمینی(ره) از همان آغاز اثر عمیق، فوری، گسترده و طولانی مدت بر ملت افغانستان از خود به جا گذاشت؛ که الهام گیری در نحوه ی مبارزات آزادی بخش مردم افغانستان، چهار دهه میزبانی از مهاجران افغانستانی و فراهم نمودن تحصیل برای صدها هزار از دوره ابتدایی تا حوزه و دانشگاه، اموری هست که تنها با گفتمان انقلاب اسلامی، محقق گردیده است.

هرچند مردم ولایت مدار ما طی چهار دهه ی گذشته اقدامات و تلاش های ارزشمندی در راستای حراست و پاسداشت این دستاورد های عظیم به عمل آورده اند؛ اما با توجه به مداومت تهاجم همه جانبه ی دشمنان و بدخواهان؛ بسیار ضروریست که همچنان هشیار و بیدار در صحنه بمانیم؛

زیرا دشمن از راه تحمیل عناصر مفسد، تولید برنامه های مبتذل، ترویج بی بند و باری، ایجاد تردید و خودباختگی، تخریب بنیان های فکری، اعتقادی، اخلاقی، شایعه پراکنی، فرقه گرائی، سیاه نمائی، ایجاد اختلاف و بی اعتمادی و از بین بردن امید مردم نسبت به آینده، سوق دادن مردم به دنیا گرائی و اصالت دادن به لذت جوئی، پیوسته در حال پیگیری اغراض پلید خود می باشد.

در چنین اوضاع و احوال، راه نجات همانا تقویت و ترویج فرهنگ مقاومت، ایثار و شهادت است. این فرهنگ به مانند زرهی نفوذ ناپذیری می ماند که؛ با شناخت اهداف تهاجم فرهنگی، خودسازی متولیان فرهنگی، بالابردن مستمرسطح آگاهي ها، بینش و باورهاي ديني و اعتقادی افراد جامعه، معرفي شهداء و ايثارگران بعنوان الگوهاي راستين براي جوانان، گسترش امر به معروف و نهی از منکر، ترويج فرهنگ ايثار و خودباوری، تقویت مراکز فرهنگی، مشارکت دادن نوجوانان و جوانان در فعالیت های فرهنگی، استفاده و بکار گیری از فن آوری های نوین در عرصه فعالیت های فرهنگی، به کارگیری از نيروهاي متعهد، تحصیل کرده و مسئوليت پذير، مبارزه با روحیه تجمل‌گرایی، و ایجاد خودباوری و احیای عزّت نفس برای کودکان، نوجوانان و جوانان؛ با برنامه ریزی های مستمر آموزشی و پرورشی از بارزترين راه های مواجهه با تهاجم فرهنگیست.

مجمع علمی فرهنگی حبل المتین به عنوان یک نهاد فرهنگی کماکان آمادگی دارد؛ تا در راستای گسترش شعائر الهی و نماد های دینی، ترویج فرهنگ دانایی و خودباوری، اندوخته های فرهنگی و علمی خود را در اختیار احاد جامعه قرار دهد.

جا دارد از اقدامات قرآن و اهل بیت محور مسئولان مهمانشهر نظیر: اهتمام خاص به امور قرآنی، پیاده روی اربعین، دایر نمودن موکب پذیرایی از زایرین حسینی و تشکیل گروه سرود و سایر اقدامات فرهنگ ساز که مورد استقبال گستردای جامعه قرار گرفت داشت؛ قدردانی ویژه داشته باشیم.

در پایان از حضور حماسی اقشار مختلف مردم ولایت مدار، خانواده های معزز شهدا، شخصیت ها و مسئولان محترم نهاد های مختلف، مدیرکل امور اتباع استان، سرپرست، شورای محترم خودگردان، هیئت امنا، هیئات مذهبی، امام جماعت پرتلاش مهمانشهر، و تمامی دست اندرکاران و برگزار کنندگان، این کمال تشکر و قدر دانی را داریم.

 

 

 

والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

مجمع علمی فرهنگی حبل المتین